Hemen Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Al!

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, sararan dişlerin çok daha beyaz ve parlak bir görünüm elde etmesini sağlayan bir dizi yöntemlerdir. Dişlerde meydana gelen renk değişikliği, daha çok sararma, sağlıklı gülüşü olumsuz yönde etkiler. Kafeinli içeceklerin sık tüketilmesi, sigara alışkanlıkları, çevresel faktörler; dişlerin sararmasının temel nedenleridir. Dişlerin rengini kaybetmesi, kişinin özgüvenini doğrudan etkilemekle birlikte fiziksel olarak da çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle dişlerde beyazlatma işleminin özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Dişlerin beyazlatılabilmesi için kullanılabilecek farklı ve etkili yöntemler bulunur. Diş aşısıyla dişlerin temizlenmesi, ofis tipi beyazlatma, diş beyazlatmada gülüş tasarımı; diş temizliği ve beyazlığında önemli bir yer edinir. Özellikle uzman bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilen işlemler, birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Kişiye özel işlemler gerçekleştirilir. Böylelikle diş beyazlığına kısa sürede ulaşılır.
  • Profesyonel bir ortamda yapılan beyazlatma işlemleri, istenilen sonuca ulaşılmasını sağlar.
  • Çok daha sağlıklı ve estetik gülüş elde edilmesini mümkün kılar.
  • Ağız içi hijyen sağlanır.
  • Kişinin kendisine olan güveni artar.
  • Lekeler ile ton koyulaşmalarını etkili bir şekilde giderir.

Yapılan çalışmaların her biri, diş beyazlatma için istenilen sonuca kısa sürede ulaşılmasını sağlar. Bu nedenle hem erkek hem de kadınlar tarafından dişlerde beyazlatma işleminin sıklıkla kullanıldığını söylemek mümkündür.

Diş Beyazlatma

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Dişlerin çok daha beyaz bir görünüme ulaşması için tercih edilen diş beyazlatma, birtakım işlemleri bünyesinde barındıran bir uygulamadır. Dişlerde beyazlatma hem klinik ortamında hem de evlerde çeşitli yöntemler kullanılabilir. Fakat evde yapılacak beyazlatma uygulamaları, istenilen sonucu vermeyebilir. Bu noktada, mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır. Tıbbi prosedürlere göre yapılan uygulamalar, ağız ve diş sağlığı için de oldukça önemlidir.

Lazerle Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişlerimizde zaman içerisinde renk değişiklikleri ve lekeler oluşur. Dişlerde zaman içinde istenmeyen lekeler oluşur. Yaşlanma, boyalı gıda maddeleri madde içeren gıdaların (Çay, kahve, kola, sigara vb) yoğun tüketimi, diş bakımının ve fırçalamanın ihmal edilmesi, alınan antibiyotikler dişlerimizdeki renk değişikliğinin belirli başlı sebepleri arasında gösterilebilir. Bu lekelerden ve renk değişikliklerinden diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri ile kurtulmak mümkün. Fırçalama ile çıkarılamayan lekeler ya da zaman içerisinde oluşan sararma, diş beyazlatma işlemi ile dişin mine yapısından çözülerek birkaç tona kadar açık renge kavuşturulabilir.

Diş beyazlatma işlemi bazı sebeplerden dolayı sararan dişlerin beyazlatılması işlemidir. Günümüzde popüler hale gelen estetik görüntü kişilerin beyaz dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olma dileğini kamçılamaktadır. Bu yüzden dişler estetik bakımından son derece büyük bir öneme sahiptir. Dişlerde beyazlatma uygulamasının profesyonel ve alanında uzman doktorlar tarafından yapılması oldukça önemlidir. 

Diş beyazlatma uygulamaları arasında yer alan ve en hızlı sonuç veren uygulamalardan biri olan lazerle diş beyazlatma işlemi çok fazla zamanı olmayan hastalar tarafından tercih edilen bir beyazlatma yöntemidir. Çok kısa bir süre içinde etkili bir beyazlatma sağlamaktadır. Diş beyazlatma ya da lazerle diş beyazlatma işlemi beslenme alışkanlıklarınıza göre 6 ay ya da 1 yıl gibi bir süre etkisini devam ettirir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

 

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ev tipi diş beyazlatma, diş hekimleri tarafından klinik ortamında uygulanan işlemler arasında yer alır. İlk önce hastanın dişlerinde detaylı bir şekilde muayene gerçekleştirilir. Dişteki renkler saptanır. Hastadan alınan ölçüler kapsamında hastaya uygun şeffaf plak üretilerek bu plaklar ve beyazlatıcı ajan içeren tüpler, hastaya verilir. Alınan ilaç, hasta tarafından günde 2 kere uygulanabilir. Bu tür uygulama aralığında toplamda 2 hafta ilaçların kullanılması gerekir. Bunun yanı sıra hasta yalnızca geceleri ilacı kullanabilir. Bu durumda toplamda 1-2 hafta uygulanması oldukça önemlidir.

Ofis Tipi Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma için tercih edilen yöntemlerden bir diğeri de ofis tipi beyazlatma olarak bilinir. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra dişlerin durumu ve rengi belirlenir. Ardından diş taşları etkili bir şekilde temizlenir. Diş beyazlatmanın öncesinde yapılan bu işlem, istenilen sonuçlara ulaşılabilmesini mümkün kılar. Genellikle işlemde önce diş etlerinin üzerine koruyucu bir bariyer konulur. Bu sayede işlem sırasında diş etlerinin zarar görmesi engellenir.

Koruyucu bariyer ile diş etlerinin kapatılması sonrasında beyazlatma jelleri, dişe itinalı bir şekilde uygulanır. 2 ya da 3 periyot olacak şekilde bu işlem tekrarlanır. Her periyodun süresi yaklaşık 15 dakikadır. Yapılan işlemler, beyaz ve sağlıklı dişlere ulaşılmasını sağladığından; özellikle ofis tipi beyazlatmanın sıklıkla tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Diş Aşısıyla Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocuklarda uygulanan diş aşısıyla diş temizliği, çürüklerin oluşumunu engelleyen bir işlemdir. Özellikle süt dişlerinde uygulanır. Bunun yanı sıra farklı dişlerde de diş aşısıyla temizliğin yapıldığı görülmektedir. Diş aşısı, dişlerde bulunan girintili yüzeylerin çok daha düz bir form elde etmesini sağlar. Bu durum, dişlerin ilerleyen dönemlerde çürümesini engeller. Bunun yanı sıra dişleri temizlemek çok daha kolay bir hal alır.

Diş Beyazlatma Gülüş Tasarımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma gülüş tasarımı, estetik uygulamalar arasında yer alır. Çeşitli işlemler yapılarak dişlerin uzun süre beyaz kalması sağlanır. Estetik bir uygulama olması nedeniyle alanında uzman kişilerce yapılması son derece önemlidir. Gülüş tasarımı oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Gülüşü ve sağlıklı diş yapısını olumsuz etkileyen durumlar, gülüş tasarımı ile giderilir. Kişiye özel olarak uygulanan işlemde temel olarak diş beyazlatma, implant tedavisi, porselen kaplama gibi tedavi seçenekleri gerçekleştirilir. Yapılan işlemlerde başarılı sonuçlara ulaşılabilmesi, istenilen diş görüntüsünün elde edilmesini sağlar.

Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyazlatma işlemi sonrasında sıcak ve soğuk duyarlılığı meydana gelebilir. Bunun yanı sıra ilk gün ağrı meydana gelebilir. Ağrının giderilebilmesi için hekim tarafından önerilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Ayrıca ilk günlerde sıcak, soğuk içeceklerin tüketilmemesi önerilir. Çünkü bu tür içecekler, ağrının çok daha hissedilir olmasına neden olabilir. Ayrıca koyu renk yiyecek türleri arasında yer alan salça, karamel gibi gıdalar da ilk günlerde tüketilmemelidir. İşlem bitiminden 3 ila 4 gün sonra bu tür gıdaların tüketimi olanaklı hale gelecektir. Eğer koyu renkli gıdalar tüketilecekse, hekim tarafından önerilen ağız suları kullanılarak ağız çalkalanmalıdır.

Diş Beyazlatmanın Riskleri Var mı?

Diş beyazlatmayla ilgili pek çok husus merak konusudur. Bu hususlardan ilki, bu işlemin risk taşıyıp taşımadığıdır. Alanında uzman bir diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma işlemleri herhangi bir risk taşımaz. Beyazlatma işleminin tamamlanması sonrasında birkaç gün sıcak ve soğuk hassasiyeti hissedilebilir. Bunun dışında herhangi bir komplikasyon görülmez.

Kimler Diş Beyazlatma İşlemini Yaptırabilir?

18 yaşından büyük her hasta, dişleri beyazlatma işleminden yararlanabilir. Bununla birlikte kanser tedavisi gören, diş minesinde çeşitli sorunlar bulunan hastalarda beyazlatma işlemlerinin yapılması tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra diş ve diş eti sorunları bulunan hastaların da bu tedaviden yararlanmaması oldukça önemlidir. Aksi halde istenmeyen sorunlar oluşabilir. Bu nedenle işlem öncesinde hastanın farklı bir tedavi görüp görmediği detaylı bir şekilde analiz edilmelidir.

Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Diş beyazlatma fiyatları; kullanılan teknik, işlem süresi, diş etinin sağlık durumu; diş rengi gibi hususlara göre belirlenir. Beyazlatma işleminde fiyatların netlik kazanabilmesi için ilk olarak detaylı bir şekilde diş ve ağız muayenesi yapılmaktadır. Eğer dişlerde şekil bozuklukları ya da işlevsel sorunlar bulunuyorsa, beyazlatmanın yanı sıra farklı uygulamalara da ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda işlem ücreti artacaktır. Bunun yanı sıra beyazlatma işleminde kullanılan tekniklerden bazıları, detaylı bir çalışmayı zorunlu kılar. Bu nedenle fiyatları etkileyen hususlar belirlendikten sonra fiyat konusunda net bilgi alınabilir.

Dişlerinizde sararma veya renk solukluğunu gidermek için bu yöntem hem uzun süreli kalıcı hem de en güvenli olan yöntemlerden birisidir. Diş beyazlatma fiyatı veya işlem detaylarını öğrenmek için Ağız ve Diş Sağlığı bölümümüzle hemen iletişime geçebilirsiniz. Bunun yerine WhatsApp hattımızdan bize anında ulaşarak daha hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz.

dis-beyazlatma-1

İçindekiler

Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Alın!

iletisim

Randevu Talep Formu

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
=
Onay kutusu
iletisim-cagri
BUGÜN HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN

bir uzmanla konuşun

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez politikasını inceleyebilirsiniz.