Hemen Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Al!

Kancalı Diş Protezi Nedir?

Kancalı diş protezi ağız içinde mevcut olan dişlerin veya bulunan dişlerin konumlarının sabit köprü olarak adlandırılan diş protezinin yapılabilmesi için yeterli olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Sabit protezlerin uygulanamadığı durumlar söz konusu olduğu zaman devreye giren bu protez çeşidi hasta tarafından çıkarılabiliyor. Temizlik ve bakımın ardından tekrar takılması mümkündür. Kancalar yardımı ile ağız içinde mevcut olan dişlerden destek alan bu protez çeşidinin yaygın bir şekilde kullanıldığını söylemekte fayda var. Kancalı diş protezine alışmanın zor olup olmadığına ve kullanımı ile ilgili merak edilen diğer konulara geçmeden önce söz konusu protezlerin yapımının ne kadar sürdüğü konusuna bir açıklık getirelim.  Kardelen Tıp Merkezi diş hastalıkları konusunda profesyonel bir şekilde hizmet veriyor. Kardelen Tıp, ağız ve diş sağlığı alanındaki son gelişmeleri takip ederek hastalarımızı sorunlarına kalıcı çözümler sunuyoruz.

Kancalı Diş Protezlerinin Yapımı Ne Kadar Sürer?

Hastanın eksik diş probleminin ortadan kaldırılması amacı ile kullanılan kancalı diş protezinin hazırlanması sanıldığı gibi uzun bir zaman gerektirmez. Kancalı diş protezlerinin kişiye özel olarak hazırlandığını belirtmeden geçmeyelim. Öncelikle ölçü alınması gerekir. Ölçü alma işleminin ardından bazı provaların yapılması gerekecektir. Haliyle bütün bu işlemlerin yapılabilmesi için hastanın 4 ya da 5 defa diş hekimine gitmesi gerekir.

Bu süre hastaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Sadece 2 seans sonunda da hazırlanabileceğini belirtebiliriz. Yaklaşık olarak 2 hafta gibi bir süre içinde kişiye özel olarak hazırlanan kancalı diş protezleri kullanıma hazır hale gelir ve ağız içine yerleştirilir. Dolayısı ile bu diş protezlerinden faydalanmak isteyen kişilerin protez dişlerine kavuşması için çok uzun süre beklemesine gerek kalmaz. Kardelen Tıp diş hastalarımızın en kısa sürede sağlıklı gülüşler ile buluşmasını sağlıyoruz.

Kancalı Diş Protezini Kullanmaya Alışabilir Miyim?

Kişilerin en merak ettikleri ve en çok sordukları soruların başında gelen bu diş protezine alışma sürecinin nasıl olduğudur. Maltepe’de diş hastalıkları konusunda profesyonel bir şekilde faaliyet gösteren Kardelen Tıp olarak çok kısa bir zaman diliminde bu protezlere alışmanın pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise kancalı diş protezlerinde metal kısımların bulunuyor olmasıdır. Metal olan kısımlar alt çene bölümünde dilin hemen altında, üst çene bölümünde de damaktan geçiyor. Hastaların ilk dönemlerde bu metal kısımlara alışması beklenmez. Yalnız bir süre kullandıktan sonra alışma sürecinin de tamamlanması mümkün olabilmektedir.

Kişiler sözü edilen diş protezlerine alıştıktan sonra kendi dişleriymiş gibi rahat bir şekilde kullandıklarını ifade etmişlerdir. Bu neden ile hasta ilk etapta zorlansa bile protezi takmaktan vazgeçmemesi ve alışana kadar protez dişleri belirtilen şekilde kullanılmaya devam etmesi gerekir.

Kancalı Diş Protezi ile Rahat Yemek Yenilebilir Mi?

Kişileri kaygıya düşüren konulardan biri de bu protez dişler ile yemek yendiği esnada sorun yaşanıp yaşanmadığı konusudur. Kancalı protez dişler ile ısırma, çiğneme, gıdaları koparma gibi diş fonksiyonları rahat bir biçimde kullanılması mümkündür.

Bu protezler hem yumuşak dokudan hem de ağız içindeki bulunan dişlerden destek alınarak kullanılmaktadır. Kancalı protez dişlerin tutuculuğu noktasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Beslenme konusunda da hastalarımızın hiçbir sorun ile karşı karşıya kalmadıklarını belirtelim. Yalnızca alışma evresinde küçük problemler ile karşılaşılabilir. Fakat kancalı protez dişlere alışma süreci sanıldığı kadar uzun sürmeyecektir.

Yemek Yerken Kancalı Protezim Hareket Eder Mi? 

Yemek yerken sözü edilen diş protezi hareket etmez. Nedeni ise protez tasarımında yer alan kancaların, protezin yerinden çıkmasını önler. Kardelen tıp, uzman hekimleri tarafından yapılacak olan söz konusu protez dişler tamamen hastanın ağız yapısına uygun olarak hazırlanır. Takıldığı andan itibaren protez dişler ağıza tam olarak oturur ve konuşma ya da beslenme esnasında asla oynamıyor. Yalnızca zaman içinde bollaşma söz konusu olabilir.

Kişinin kilo vermesi veya kemik kaybının olması gibi durumlar söz konusu olduğunda da bollaşma söz konusu olabilir. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalındığı zaman ise hastaya yeni bir protez dişin hazırlanması söz konusu olmaktadır. Dolayısı ile eski beslenme konforunun yeniden kazanılması da mümkün hale gelmektedir. Maltepe diş klinikleri alanında oldukça gelişmiş bir yerdir. Kardelen Tıp Merkezi olarak ağız ve diş sağlığı alanında oldukça iddialıyız. Önceliğimiz hastalarımızın memnuniyetidir.

Bunun dışında diş beyazlatma, diş implantı ve daha birçok diş hekimliği ihtiyaçlarınız için Kardelen Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı bölümümüz 7\24 hizmet vermektedir.

kancali-dis-protezi

İçindekiler

Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Alın!

iletisim

Randevu Talep Formu

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
=
Onay kutusu
iletisim-cagri
BUGÜN HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN

bir uzmanla konuşun

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez politikasını inceleyebilirsiniz.