Hemen Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Al!

Genel Cerrahi

Genel cerrahi, tıpta yer alan en eski dallardan biridir. Bununla birlikte ilaç ya da başka tedavi yöntemleri ile iyileştirilemeyen hastalıkların, vücuttaki yapı bozukluğu, yaralanmaların cerrahi müdahale sayesinde onarılması ve hastalık taşıyan organın kesilerek çıkarılması ile doğal ve uygun haline dönüştürülmesi esasına dayanır. 

Çok çeşitli hastalıklar üzerine genel cerrahi operasyon prosedürlerini gerçekleştiren bir tıp dalıdır. Karın başta olmak üzere tüm organlar üzerine çalışır. Safra kanalları, dalak, karaciğer, rektum, kalın ve ince bağırsak, mide gibi iç organlar üzerine detaylı tetkikler yaparak, hastalıkları teşhis ederek tedavi yöntemine karar verilir. Genel cerrahi tiroid bezleri, fıtık ve torasik bölge üzerine de çalışmaktadır.  

Tedavisi yapılacak hastalıklara göre Genel Cerrahi bölümleri ise;

 • Kalp ve Damar Cerrahisi
 • Çocuk Cerrahisi
 • Çocuk Kardiyovasküler Cerrahi
 • Göğüs Cerrahisi
 • Plastik Cerrahi
 • Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
 • Ortopedi ve Travmatoloji
 • Obezite Cerrahisi

Genel Cerrahi Neye Bakar?

Genel Cerrahi

Genel cerrahi operasyon çeşitleri, çoğu zaman organ veya bağlı bulunduğu sistemin adı ile anılır. Tiroid bezi (Guatr), ince bağırsak, meme, yemek borusu, mide, fıtık, anüs, safra kesesi, safra yolları, karaciğer, kalın bağırsak, endoskopik ve laparoskopik cerrahi operasyonların tümü genel cerrahi alanına girmektedir. 

Hastalıklar bulundukları sisteme göre sınıflandırıldığı zaman ise; guatr ameliyatı, meme ameliyatı, anüs ve rektum bölgesi ameliyatı, yemek borusu ameliyatı, mide ameliyatı, on iki parmak bağırsağı ameliyatı, ince ve kalın bağırsak ameliyatı, karaciğer ameliyatı, fıtık ameliyatı da genel cerrahi alanında yapılan ameliyatların içinde yer alır. 

Genel cerrahi tıp dalı bazı durumlarda sadece ameliyat ile değil koruyucu doktorluk ile de kişileri ameliyattan da korumayı amaçlamaktadır. Genel cerrahi tıp bölümü ilgi alanının çok geniş olmasından dolayı pek çok tıp dalı ile iş birliği içinde ve eşgüdümlü olarak çalışır. 

Genel cerrahi hastalarının önemli bir kısmı her türlü tipte kanser vakalarından oluşmaktadır. Bu hastaların teşhisini ve ameliyat sonrasında kullanılacak tedavilerin aşamaları ve planlanması radyoloji, medikal, girişimsel radyoloji, radyasyon onkolojisi ve patoloji tıp dalları ile eşgüdümsel çalışmalar ile yapılmaktadır. 

Genel cerrahi tıp dalının bir diğer ilgi alanı ise travmatolojidir. Travmalı hastalarda sıklıkla yaşanan çoklu organ sistemi yaralanması olması nedeni ile nöroşirurji, ortopedi, üroloji ve kalp damar cerrahisi tıp dalları ile birlikte hareket edilir. Özellikle şiddetli çoklu organ yaralanmalarında bütün bu tıp bölümlerinin sorumluluğunu genel cerrahi dalı üstlenmektedir. 

Genel cerrahi halk arasında hariciye olarak bilinmektedir. Tıp bölümleri arasında en önemli ve en geniş kapsama sahip olan alanlardan biridir. Genel cerrahi tıp biliminin en eski ve en geniş kapsama sahip olan bölümüdür. İlaç ya da diğer tedavi metotları ile iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların ve yapı bozukluklarının cerrahi müdahale yardımı ile onarılması ya da kesilip çıkarılarak doğal ve uygun şekline dönüştürülmesi kapsamına dayanır. 

 • Karın ve işlevleri
 • Travma, endokrin, konjenital, vasküler ve onkolojik bozukluklar dahil, cilt tümörü, baş boyun, tükürük bezleri, ağız boşluğu, paratiroid ve tiroid
 • Kafa içi damarları ve kalp dışındaki vasküler sistem
 • Endokrin, adrenal, tiroid, paratiroid ve endokrin pankreas dahil, endokrin sistemi
 • Acil servis içinde, yoğun bakım bölümleri ve travma, yoğun bakım yanık bölümlerinde kritik cerrahi hastalıkları olan hasta kişilerin tam teşekküllü bakımı
 • Cerrahi yardımcı tedaviler, kanser taraması, gözetleme, rehabilitasyon ve takip ile koordine çok moda sahip olan metotları dahil olmak üzere cerrahi onkoloji
 • Sindirim sistemi
 • Kas ve iskelet sistemi, el- kafa yaralanmaları dahil kapsamlı travma yönetimi.

Yaralı hastaların bütün bakım aşamalarındaki sorumluluk genel cerrahi tıp bölümünün temel bileşenidir. 

Genel cerrahi bölümünün ilgi alanına giren organların ve hastalıkların çeşitliliği; bu çeşitliliğe bağlı olarak gelişen cerrahi operasyonları teknolojisi bölümünün kendi içinde ayrışmasına neden olmuştur. 

Bu neden ile genel cerrahi eğitimi almış bir doktor ilerlemek istediği alana yoğunlaşarak (meme, bağırsak vb.) o konuda uzmanlaşabilir. Genel cerrahi tıp bölümü hastanın detaylı muayenesinin ardından tedavi sürecini başlatmaktadır ve gerekli gördüğü durumlarda ise diğer branş doktorları ile bir disiplin çerçevesinde değerlendirmeler yaparak tedaviyi uygulamaktadır. 

Kalp ve Damar Cerrahisi Nedir?

İnsan sağlığını tehdit eden en büyük rahatsızlıklar kalp ve ona bağlı olan organlarda yaşanmaktadır. Bu neden ile kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişen hastalıklarda ölüm oranı da seneler geçtikçe artış göstermektedir. Kalp ve damar cerrahisi, kalp rahatsızlıklarının yanı sıra kalbin çalışmasını etkileyen üç damardan kaynaklı rahatsızlıkların erken teşhis edilmesini sağlayan ve cerrahi operasyon uygulayan tıp bilimidir. Teknolojik gelişmelere ayak uyduran ve ne gelişmiş yöntemler kullanılarak, hastanın rahatsızlığına göre belirlenen en uygun cerrahi yöntem ile hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanır. 

Kalp ve damar cerrahisi, hasta kişinin normal yaşamına vakit kaybetmeden dönebilmesi için diğer birimler ile eşgüdümlü olarak çalışmaktadır. 

Çocuk Cerrahisi Nedir?

Çocuk cerrahisi, doğum öncesinde oluşan anomalilerin dışında çocukluk çağında edinilen hastalıkların ve travmalara bağlı olarak gelişen pek çok farklı durumların teşhis ve tedavisi ile uğraşan tıp bilimidir. Bireyler, çocukluk döneminde geçirdikleri cerrahi operasyonların sonuçlarını, bir ömür boyu üzerlerinde taşıyacakları için onların fizyolojisi ve psikolojisi göz önüne alınarak gelişimine zarar vermeyecek biçimde çalışmak konusunda son derece hassas davranır. 

Yenidoğan bebek hastalarda hormonal düzenlenme yeni başladığından dolayı metabolizmaları, çocuk ve yetişkin kişilere göre farklıdır. Bağışıklık sistemleri henüz gelişmediğinden dolayı enfeksiyonlara karşı dirençleri düşüktür. Çocukluk döneminde olan hastalar ise yetişkinlerden farklı olarak hücre bölünmesi reprodüktif amaç dışında fiziksel ve zihinsel büyümeyi gerçekleştirmek için sağlanmaktadır. Hücre bölünmesinin hızlı olması çocuk hastaların yetişkin ve yaşlı hastalara göre iyileşme süresini kısaltmaktadır. Bu yüzden çocuk hastalar fiziksel travmalara karşı çok daha dirençlidir. 

Göğüs Cerrahisi Nedir?

Göğüs cerrahisi tıp bölümü boğaz ile başlayan karın bölgesinin üst bölümüne kadar olan karın içinde yer alan meme ile kalp hariç diğer organların hastalıklarının teşhis ve tedavisini yapan tıp dalıdır. Soluk borusundan başlayarak yemek borusu, akciğer ve göğüs duvarı, mediasten ve ilgili alanların hastalıkları göğüs cerrahisi tıp alanındadır. Bu bölgelerdeki hastalıkların teşhis ve tedavi ve cerrahi müdahalesi göğüs cerrahisi doktorları tarafından yapılır. 

Göğüs Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Göğüs cerrahisi tıp alanına giren birden fazla hastalık bulunmaktadır. Akciğer ve onu çevreleyen organların doğumsal ya da işlevsel birçok göğüs cerrahi hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan bazıları ise;

 • Akciğer kanseri
 • Göğüs duvarı kanseri 
 • Trekea tümörleri 
 • Akciğerin su toplaması
 • Akciğer zarı enfeksiyonu
 • Akciğer delinmesi
 • Yemek borusu hastalıkları 
 • Akciğer mantarları 
 • Akciğer tüberkülozları
 • Amfizem
 • KOAH (Kronik akciğer hastalıkları)
 • Göğüs kafesi travmaları
 • Aşırı terleme
 • Doğumsal göğüs kafesi hastalıkları 

İçindekiler

Randevu Alın!

Size özel yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Alın!

Sıkça Sorulan Sorular

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Dahiliye bölümü ve genel cerrahi bölümleri aynı noktada buluşsalar da aslında birbirinden farklı tıp bölümleridir. Genel cerrahi ve dahiliyeyi birbirinden ayıran en büyük fark, dahiliye bölümünün ameliyat yapmamasıdır. Genel cerrahi ameliyat ile tedavi yaparken dahiliye tıp bölümü ise medikal tedavi yapar.

Varisler genellikle toplar damarlarda bulunan kapakçıkların bozulmasından dolayı oluşur. Varis tedavisi yapabilmek için damarlar hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak gerekir. Bu nedenle varis tedavisini kalp ve damar uzmanları yapmaktadır.

Kasık fıtığı kasık bölgesinde, belde, erkeklerde testislerde ve karında ağrı yapabilir.

En sık görülen belirtisi karnın sağ üst kadranında ağrıya neden olarak kendini gösterir. Karın ağrısı dışında da, karında gerginlik, karında rahatsızlık, gaz, geğirme isteği, sarılık ve açık renkli dışkılama gibi belirtileri vardır.

iletisim

Randevu Talep Formu

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
=
Onay kutusu
iletisim-cagri
BUGÜN HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN

bir uzmanla konuşun

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez politikasını inceleyebilirsiniz.