Hemen Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Al!

FUT Saç Ekimi Artık Çok Tercih Edilmiyor Çünkü…

Saç ekimi kafa derisinde bulunan saçsız alana, ense bölgesinde yer alan saç köklerinin FUE veya FUT saç ekimi yöntemiyle taşınma işlemidir.

Başın arka kısmından alınan saç kökleri genetik olarak saç dökülmesine dirençlidir. Bu nedenle süreç, ne olursa olsun saç ekimi yaptıran kişinin bir ömür boyu sağlıklı saçlara sahip olmasını sağlar.

Fakat son zamanlarda özellikle ülkemizde FUT saç ekimi yöntemi neredeyse hiç tercih edilmiyor. FUE saç ekimi uygulaması daha sık yapılmaya başlandı. Bu yazımızda, FUT tekniğinin neden artık çok sık tercih edilmediğini sebepleriyle beraber açıkladık.

FUT Saç Ekimi Nedir Nasıl Yapılır?

FUT, yani “Follicular Unit Transplantation” tekniği, saç foliküllerini içeren bir doku şeridinin cerrahi olarak alınması ve sonra bu şeridin saçsız veya seyrek saçlı bölgelere nakledilmesi işlemidir. FUT saç ekimi esnasında sırasıyla şu adımları uyguluyoruz:

 1. Muayene ve Planlama:
  Saç ekimi öncesinde doktorunuz, ücretsiz bir konsültasyon yapar. Saç dökülmesi sorununuzun neden kaynaklandığını belirlersiniz. Bundan sonra hangi ekim yöntemine ihtiyacınız olduğuna ve ekim yapılacak alana karar verirsiniz.
 2. Lokal Anestezi:
  Bu operasyon genel olarak lokal anestezi ile yapılmaktadır. Kardelen Tıp Merkezi Saç Ekimi biriminde uygulanan operasyonlar da bu şekildedir. Hastalarımıza işlemden önce lokal anestezi uyguluyoruz.  Bu, sadece ekim yapılan bölgeyi uyuşturmayı içeren bir işlemdir. Bu şekilde hastanın bilincini kaybetmesine gerek kalmaz.
 3. FUT Şeridinin Alınması:
  Donör bölge olarak adlandırılan, ense bölgesinden saç foliküllerini içeren bir doku şeridi cerrahi olarak çıkarılır. Ardından alınan şerit genellikle ince bir dikişle kapatılır.
 4. Şeridin Ayrılması ve Hazırlanması:
  Alınan doku şeridi daha sonra mikroskop altında saç foliküllerine ayrılır. Bu işlemde saçların tek tek veya küçük gruplar halinde ayrılmasını amaçlarız.
 5. Alınan Foliküllerin Yerleştirilmesi:
  Alınan saç kökleri, ekim yapılacak bölgeye tek tek yerleştirilir. Bunun yerine küçük gruplar halinde de yerleştirilebilir. Bu aşamada, doktorunuz estetik ve doğal bir saç çizgisi oluşturmak için özel bir çaba sarf eder. Bu aşamadan sonra operasyon bölgesi bandajlanarak işlem sonlandırılır.

FUT Tekniği mi Daha İyi Yoksa FUE mi?

FUT vs FUE

Aslında her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Ancak bir kıyas yapacak olursak, FUE saç ekimi tekniği her zaman FUT tekniğinden daha avantajlıdır. Çünkü, FUE de özellikle yara izi bakımından bir endişemiz olmaz. Çünkü bu yöntemde, saç köklerini donör bölgeden cerrahi kesi yapılmadan çıkarabiliyoruz. Bu nedenle işlemden sonra herhangi bir yara izi kalmıyor. Bununla birlikte, FUT tekniğine göre FUE tekniğinde iyileşme süresi de daha hızlıdır. Zaten, özellikle bu iki avantaj sayesinde FUE, FUT tekniğini büyük oranda geçmiştir. Hem saç ekimi doktorları hem de hastalar için en çok tercih edilen yöntem haline gelmiştir.

Bunların yanı sıra FUT saç ekiminde, çıkarılan şeritler donör alanda çoğunlukla iz bırakır. Aynı şekilde bu şerit ihtiyaç duyulan alana ekildiğinde de saçların saç derisine tutunabilmesi için dikiş atılır. Bu nedenle hem donör bölgede yara oluşur hem de operasyon bölgesinde yapıştırılmış bir deri olur. İyileşme süresi bu şekilde doğal olarak daha uzun olmaktadır. Aynı zamanda komplikasyon riski de daha fazladır.

FUE ve FUT (Strip) Yöntemlerinin Karşılaştırılması

BulguFUTFUE
İşlem sonrası ağrıMinörYok
Donör için dikişVarYok
İşlemde ve sonrasında kanamaOlabilirYok
Donör skarGörünür skarMikroskobik skar
Doğal sonuçEvetEvet
Alıcı bölge iyileşme süresi10-15 gün10 gün
Transeksiyon oranı%1-%2%3-%10
Donör iyileşme süresi2-3 hafta7 gün
Kalıcı sinir hasarı, hissizlikMümkünYok
EgzersizEn az 15 gün sonra10 gün
İşe dönme süresiErtesi gün2 gün sonra
İşlem süresi6-7 saat8-12 saat
İşlem öncesi traşGerekmezGerekir
İşlem sonrası çok kısa traşMümkün değilMümkün
Kaynak: journalagent

Peki, FUT Saç Ekiminin Avantajı Var mı?

Tabi ki FUT tekniğinin de avantajları vardır. Örneğin, FUT saç ekimi tekniği, genellikle çok ilerlemiş saç dökülmesi vakalarında tercih edilmektedir. Çünkü, bu teknikle yapılan ekimde şeritten çıkarılan edilen saç köklerini tutan yağ tabakası daha yoğun olur. Saç kökünü çevreleyen yağ tabakası, ekilen saç köklerini daha uzun süre nemli tutacağı için saç kökünün yaşama olasılığı daha yüksektir. Ancak son zamanlarda bu alanda teknoloji oldukça gelişmiştir. Bu anlamda FUE tekniği, aynı yoğunluğu sağlayarak aradaki farkı kapatıyor.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmaz?

Saç ekimi için uygun yaş, bireyden bireye ve durumdan duruma değişiklik göstermektedir. Ancak genelde saç dökülmesi tamamen tamamlanmadan önce, 25 yaşından önce saç ekimi yapılması önerilmez. 25-30 yaşları arasında ise kafa derisinin kel hale gelmesi belirginleşir ve saç dökülmesi genellikle tamamlanmış olur.

Saç Ekimi Tedavi Özeti

OPERASYON SÜRESİ4-6 Saat
ANESTEZİLokal Anestezi
TAM İYİLEŞME7-10 Gün
HASSASİYET SÜRESİ1-3 Gün

FUT Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekiminden başarılı sonuç alabilmeniz için bu işlemin uzman ellerde ve güvenilir merkezlerde uygulanması gerekir. En iyi saç ekimi merkezi seçimini nasıl yapabileceğinize dair bilgilere yer verdiğimiz, ”En İyi Saç Ekim Merkezi Nasıl Seçilir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ağrı, acı gibi yan etkiler yaşamadan sağlıklı ve doğal saçlara kavuşmanız için teknoloji yeterince gelişti. Siz de FUT veya FUE saç ekimi tedavilerine başvurmayı düşünüyorsanız, İstanbul’da köklü sağlık kuruluşlarından biri olan Kardelen Tıp Merkezi’nin saç ekimi konusunda son tekniklere ve teknolojiye sahip olduğunu bilmelisiniz.

Kliniğimizde, FUE, FUT Saç Ekimi ve DHI Saç Ekimi gibi en modern teknikler başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu işlemi yaptırmak isteyen hastaların bir yandan merak ettiği en önemli soru, saç ekimi ne kadar sorusu olmaktadır. Ancak, işlemden işleme göre değişen saç ekimi fiyatları konusunda doğru bilgiyi internet üzerinden öğrenmeniz mümkün değil. Doktorunuzun yapacağı detaylı bir konsültasyondan sonra bunu öğrenebilirsiniz. Siz de saç ekimi yaptırmak istiyorsanız saç ekim merkezimize başvurarak işleme uygunluğunuzu öğrenebilirsiniz. Ücretsiz muayeneden geçtikten sonra operasyon için gün alabilirsiniz.

İletişime geçmek için randevu formumuzu doldurabilir veya WhatsApp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

FUT Saç Ekimi

İçindekiler

Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Alın!

iletisim

Randevu Talep Formu

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
=
Onay kutusu
iletisim-cagri
BUGÜN HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN

bir uzmanla konuşun

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez politikasını inceleyebilirsiniz.