Hemen Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Al!

En İyi Saç Ekim Merkezi Nasıl Seçilir? Araştırma Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Saç ektirmeyi düşünen veya buna ihtiyaç duyduğunu hisseden herkes, kendisi için en iyi alternatifi bulmak ister. Saç ekimi işlemini yaptırmaya karar verdiniz diyelim, şimdi sıra, en iyi saç ekim merkezi için araştırma yapma aşamasına geldi. ”Bu işlemi nerede yaptıracağım?”, ”En iyi saç ekim merkezi neresi?”, ”Saç ekimi fiyatları ne kadar?” veya ”Saç ekimi sonuçları kalıcı olur mu?” gibi birçok soruya cevap arayacaksınız. Bu yazımızda size, İstanbul’da en iyi saç ekim merkezi şurasıdır veya Türkiye’nin en iyi saç ekim doktoru şudur diye bir öneri vermeyeceğiz. Bunun yerine, kendiniz için en iyi seçimi yapmanıza yarar sağlayacak bazı önerilerimiz olacak.

Belki, karşınızda uzun bir top 10 klinik listesi veya doktor ismi görmek isteyebilirsiniz. Ancak, internet ortamlarında gördüğünüz sıralamalar her zaman gerçeği yansıtmayabilir veya dönemsel olarak ”en iyi” kategorisinde yer alan isimler değişebilir. Şimdi dilerseniz, sizin için en uygun seçimi nasıl yapacağınıza dair kriterlere ve saç ekimi işleminin detaylarına bir göz atalım.

Saç Ekimi Nedir?

En İyi Saç Ekim Merkezi İstanbul

Saç dökülmesi kadar yaygın ve rahatsız edici olan çok az sorun vardır. Oldukça yaygın olmasına rağmen, erkekler saç dökülmesi ve kellikten sürekli olarak hüsrana uğrarlar. Kötü beslenme, stres, hormonlar ve kalıtım bu durumun başlıca nedenleri arasında yer alır. Bazı durumlarda, saç kalitesi ve yoğunluğu, trombositten zengin plazma (PRP) ve kök hücre tedavileri, oral finasterid ve topikal minoksidil veya ışık tedavisi gibi cerrahi olmayan seçeneklerle iyileştirilebilir; ancak çoğu kişi için genellikle saç ekimi gibi cerrahi seçenekler tek çare olur.

Peki Saç Ekimi İşe Yarıyor Mu?

Evet, özellikle uzman bir hekim tarafından yapılan işlemler %98 oranında olumlu sonuç veriyor. Geçmişte, saçlı derinin bir kısmından saç köklerinin alınıp ihtiyaç duyulan alana ekilmesi doğal olmayan sonuçlar yaratabiliyordu. Ancak, neyse ki, saç ekimi teknikleri o zamandan bu zamana önemli ölçüde gelişti. Bugün, yetenekli bir kozmetik cerrah, en yetenekli berber veya saç stilisti tarafından bile tespit edilemeyecek kalıcı sonuçlar sağlayabilir. İz kalırsa, lazer tedavileri ve/veya mikropigmentasyon, kalan görünür yara izinin iyileştirilmesi için seçenekler olarak uygulanabilmektedir. Ancak, çoğu işlem sonrasında iz bırakmıyor.

Saç ekiminin yıllara göre başarı oranları:

Saç Ekimi Başarı Oranı

Saç Ekimi İçin Uygun Bir Aday Mısınız?

Bunu sizi muayane etmeden bilemeyiz tabi ki, ancak birazdan okuyacağınız kriterlerden birkaçı sizi tarif ediyorsa, muhtemelen uygun bir adaysınız demektir. İşte, saç ekimi işlemi için en uygun adaylar şu özelliklere sahip kişilerdir:

  • Nakil için alınabilecek bir bölgede sağlıklı saç köklerine sahip olanlar,
  • Genel sağlığında herhangi bir problemi bulunmayanlar (kronik hastalık vb.)
  • İyileşmeyi etkileyebilecek bitkisel takviyeler veya reçeteli ilaç kullanmayanlar saç ekimi için uygun adaylardır.

Peki, Kimler Uygun Değildir?

Bu sorunun cevabı ise, öncelikle 18 yaşını doldurmamış olanlardır. Çünkü bu yaşa kadar vücudun gelişim döngüsü devam eder ve seyrek olan saçlar belki ilerleyen zamanlarda gürleşebilir. Bunun dışında sabırsızsanız, saç ekimi sizin için uygun bir işlem değil. Çünkü saç ekiminin nihai sonuçları 18 ay sonrasına kadar görünmeyebilir. Bunun için düzenli bakım ve kontrol seanslarınıza uyum gösteriyor ve nihai sonucu görmek için sabırla bekliyor olmalısınız. ve son olarak, iyileşmeyi geciktirecek veya bu süreci olumsuz etkileyecek bir sağlık sorununa sahip kişiler. Eğer, kronik bir hastalığınız varsa veya düzenli olarak bir ilaç kullanıyorsanız, bu işlemi yaptırmaya karar vermeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Bu İşlemde Hangi Sonuçları Amaçlıyoruz?

Türkiye En İyi Saç Ekim Merkezi

Tipik bir saç tedavisi işleminde olduğu gibi saç ektirme gibi bir işlemde de beklenen sonuçlar bellidir. Tabi ki operasyonun, yeni çıkan sağlıklı ve doğal saç kökleriyle sonuçlanması amaçlanır. Ekilen saçlarınız ilk birkaç ay dökülecektir. Buna şok dökülme adı verilir. Bu çok doğal bir süreçtir. Şok dökülme evresi bittikten sonra yeni saçlarınız çıkmaya başlar. Sonuçta yaklaşık 12-18 ay içinde hayal ettiğiniz görünüme kavuşmanız mümkün olur.

Süreç Nasıl İşler? Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi öncesi mutlaka bir konsültasyon süreciniz olur. Bu süreçte, ne kadar süredir saç dökülmesi sorunu yaşadığınız ve saç köklerinizin sağlığı hakkında bilgi sahibi olunur. İhtiyacınız olan greft sayısı ile uygulanacak yöntem belirlenir. Ardından operasyon öncesi tahlilleriniz yapılır. İşlemin yapılmasına mani bir durum olmadığı anlaşıldığında ise, operasyon günü için randevu verilir. Bu süreçte hem doktorunuzu hem de işlemi yaptıracağınız kliniği biraz daha yakından tanıma ve görme imkanı bulursunuz.

İşlem şu şekilde yapılmaktadır:

  • Acı veya ağrı hissetmemeniz için donör bölge ve ekim bölgelerine anestezi uygulanır.
  • Ardından donör saç kökleri toplanır ve ekim işlemi için hazırlanır.
  • Bu aşamayı, saçların ekilmesi takip eder.
  • Greftler ekildikten sonra ise zaten çok ufak olan kesi yerleri kapatılır. Bu süre, yaklaşık 6 ila 8 saat sürer.
  • Çoğu durumda, ilk iyileşme aşamasında kafa derisi bir veya iki gün boyunca sarılarak bandajlanır.
  • Ekilen saçlar iyileşirken kabuk tutabilir. Bu gayet doğal bir süreçtir. Bu kabukları soymamanızı tavsiye ederiz. Çünkü zamanla kendiliğinden dökülecektir.
  • Ekim işlemi tamamlandıktan sonra yeni saçlarınız uzamaya başlar. Yaklaşık 12- 18 ay içerisinde doğal görünümüne kavuşacaktır.

En İyi Saç Ekim Merkezi İçin Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Kriterler

Türkiye'nin En İyi Saç Ekim Doktoru

En iyi saç ekimi merkezlerini araştırırken dikkate almanız gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

1. Deneyim ve Uzmanlık

Saç ekimi bir sanattır ve bu alanda deneyime sahip doktorlar ve cerrahlar daha iyi sonuçlar elde etme olasılığını artırır. Araştırma yaparken, doktorların veya cerrahların deneyimlerini ve uzmanlıklarını göz önünde bulundurun. Daha önce benzer işlemleri başarıyla gerçekleştirmiş sağlık profesyonelleri tercih edilmelidir.

2. Referanslar ve İncelemeler

Saç ekimi merkezi hakkında daha fazla bilgi edinmek için geçmiş hastaların referanslarına ve çevrimiçi incelemelere başvurun. Hastaların deneyimleri, o merkezin kalitesi hakkında size fikir verebilir. Ancak sadece birkaç olumsuz yorumdan etkilenmemeye çalışın. Genel bir bakış elde etmek için birçok farklı kaynaktan bilgi toplamaya çalışın.

3. Lisans ve Sertifikalar

Saç ekimi merkezi ve personeli, gerekli lisanslara ve sertifikalara sahip olmalıdır. Bu, tıbbi standartlara uygunluğu ve uzmanlık seviyelerini gösterir. Bir merkezi seçerken bu belgeleri sormaktan çekinmeyin.

4. Teknoloji ve Ekipmanlar

Başarılı bir saç ekimi için gelişmiş teknoloji ve ekipmanlar gereklidir. Merkezin saç ekimi için en son teknolojiyi ve güncel ekipmanları kullanıp kullanmadığını öğrenin.

5. İşlem Detayları

Saç ekimi sürecini ve kullanılacak yöntemleri ayrıntılı olarak öğrenin. FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) ve FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) gibi farklı yöntemler vardır. Size en uygun yöntemi ve işlemi sunabilen bir merkezi tercih etmelisiniz.

6. Mekan Temizliği ve Sterilizasyon

Saç ekimi sırasında hijyen çok önemlidir. Merkezin sterilizasyon ve enfeksiyon kontrol protokollerini sorgulayın. Temiz ve hijyenik bir ortamın sağlandığından emin olun.

7. Maliyet ve Finansman Seçenekleri

Saç ekimi fiyatları, merkezden merkeze değişebilir. Tedavi maliyetini ve muhtemel finansman seçeneklerini öğrenin. Ancak maliyetin tek belirleyici faktör olmadığını unutmayın; güvenilirlik ve kalite de büyük önem taşır. Genel ortalamanın çok altında bir fiyatla karşılaşırsanız, bunun nedenini mutlaka araştırın.

8. İlk Konsültasyon

Bir saç ekimi merkezini seçmeden önce bir dizi konsültasyon yapmalısınız. Bu sırasında doktorla iletişim kurarak sorularınızı sorun ve merkezin sizin için doğru seçenek olup olmadığını değerlendirin.

Makale içeriği için kullanılan kaynaklar: National Library of MedicineAmerican Academy of Cosmetic Surgery

En İyi Saç Ekim Merkezi

İçindekiler

Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Alın!

iletisim

Randevu Talep Formu

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
=
Onay kutusu
iletisim-cagri
BUGÜN HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN

bir uzmanla konuşun

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez politikasını inceleyebilirsiniz.