Hemen Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Al!

Covid 19 ve D Vitamini

D VİTAMİNİ

D Vitamini; kalsiyum emilimine destek olan, kemiklerinizin büyümesini ve mineralleşmesini sağlayan, immünomodülatör (bağışıklık sistemi düzenleyici) anti-inflamatuvar (yangı önleyici) antioksidan sindirim, dolaşım ve sinir sisteminde çok önemli görevleri olan yağda çözünen bir vitamindir.

Bu özellikleri nedeniyle, özellikle biz çocuk hekimleri açısından çok önemli yere sahip olan D vitamininin, Covid-19 pandemisinde ne kadar önemli olduğu tekrar gündeme geldi. Pandeminin başından bu güne kadar Covid-19 hastalığı ile D vitamini arasındaki ilişkiye dair birçok bilimsel çalışma yapıldı ve çok önemli uluslararası bilimsel makaleler yayınlandı.

Bu bilimsel yayınlardan elde edilen bilgileri kısaca paylaşmak isterim.

NORMAL D VİTAMİNİ DÜZEYİ KAÇ OLMALI?

  • 30-70 ng/ml……………………………normal
  • 20-30 ng/ml…………………………… D vitamini yetersizliği
  • 10-20 ng/ml…………………………… D vitamini eksikliğinde
  • 10 ng/ml altı………………………….. ağır D vitamini eksikliği

İspanya’da yayınlanan bir makale;

COVID-19 semptomları ile hastaneye yatırılan hastaların tümüne eşit olarak hidroksiklorokin ve azitromisin ile tedavi verilmiş ve aynı tedavi protokolleri uygulanmış. Ancak çeşitli denenlerle bu hastaların bir kısmına D vitamini tedavisi verilmiş, bir kısmına D vitamini tedavisi verilememiş. D vitamini tedavisi verilen hastalardan sadece biri yoğun bakıma girerken, D vitamini ile tedavisi verilemeyenhastaların yarısı yoğun bakıma alınmış.

Güneydoğu Filipinler Üniversitesi’ndeki bir araştırmada;

COVID-19 teşhisi konan 212 kişinin kandaki D vitamini seviyelerine bakılmış ve D vitamini seviyesi 20 ng/ml altında olanlarda enfeksiyonun şiddetli, D vitamini seviyesi 30 ng/ml üzerinde olanlarda enfeksiyonun daha hafif olduğunu tespit edilmiş.

20 Avrupa ülkesine ait verilerle yapılan, Covid-19 PCR testi pozitif olan, semptomlu ve semptomsuz kişilerin incelendiği, kapsamlı bir araştırmada; D Vitamini eksikliği olan ( 20 mg/ml altında) kişilerden, %92’nin hastalığı ağır geçirdiği, %84’ünde ARDS (akut akciğer hastalığı) ve yoğun bakım ihtiyacı olduğu görüldü. D vitamini normal olan ( 30 mg/ml üzerinde) kişilerde ise; hastalığı ağır geçirenlerin oranı %14, ARDS (akut akciğer hastalığı) ve yoğun bakım ihtiyacı oranı ise %4 olarak tespit edildi.

İsviçre’de yapılan bir araştırmada; Covid-19 testi sonuçları pozitif çıkan hastaların negatif çıkanlara kıyasla kandaki D vitamini düzeyinin anlamlı derecede düşük olduğu bildirilmiştir.

SONUÇ

  • D vitamini düzeylerinin düşük olması;
  • Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma riskini artırır.
  • Covid-19 semptomlarının daha ağır seyretmesine neden olur.
  • Covid-19 hastalarında ARDS (akut akciğer hastalığı) ve yoğun bakım riskini arttırır.
  • Covid-19 hastalarında solunum cihazına bağlanma ve ölüm riskini arttırır.

***D vitamini pek yok yolla Covid-19 hastalığına yakalanma olasılığını azaltır, hastalığın daha hafif geçmesini sağlar.

ÖNERİLER

Pandemi nedeniyle vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz için D vitamini düzeylerimiz çok düşük. Son 6 ay içinde baktırmadıysanız, doktorunuza danışarak, kendinizin ve çocuklarınızın kan D vitamini düzeyinizi ölçtürün. Doktorunuz önerdiği takdirde mutlaka D vitamini takviyesi kullanın. D vitamini takviyesini ayda bir / haftada bir gibi yüksek dozlar yerine, günlük olarak küçük dozlarda almaya çalışın.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler.

covid-19-ve-d-vitamini

İçindekiler

Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Alın!

iletisim

Randevu Talep Formu

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
=
Onay kutusu
iletisim-cagri
BUGÜN HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN

bir uzmanla konuşun

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez politikasını inceleyebilirsiniz.