Hemen Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Al!

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Bebekler sümküremezler ve burunlarını temizleyemezler, burun kanalları erişkinler ve büyük çocuklara göre daha dardır. Bu sebeple bebeklerde en sık yaşanan sorunlardan biri burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak gelişen nefes alma güçlüğüdür.  

Bebeğin, meme ağzındayken nefes alışverişini burundan sağlaması gerekir. Burun tıkanınca öncelikle emmenin bozulması bu yüzdendir. Bebekler ilk aylarda burundan nefes alırlar, ağızlarından nefes alamadıkları için ister istemez uyku sorunları, huzursuzluk gibi sorunlarla karşılaşırlar. Uyku uyuyamadıkları için sık uyanırlar ve derin uykuya geçemedikleri için dinlenemezler, iştahları daha da kesilir. Burnu tıkalı bebeklerde ve çocuklarda boğaz ve alt solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür.  

Bebeklerin Günlük Burun Temizliği Nasıl Yapılmalı?  

Sağlıklı bir bebekte rutin temizlik ihtiyacı yoktur. Banyo sırasında burun içerisine giren su burun içindeki birikintilerin yumuşayarak atılmasını sağlar. Banyo sonrası bu kirler yumuşak bir kâğıt mendil, tülbent veya burun aspiratörleri yardımıyla alınabilir. 

Sağlıklı bebeklerde bu işlemler yeterlidir. Fakat bebek nefes alıp verirken burnundan ses geliyorsa, uykuya dalmakta zorlanıyorsa, uyurken sık sık uyanıyorsa, emerken bırakıyor ve ağlıyorsa burun temizliğinin yapılması gerekir.  

Burnu tıkalı bebeklerde, burun temizliği için eczanelerde bulunan okyanus suyu veya deniz suyu olarak bilinen, 5 ml’lik küçük plastik şişeler halindeki steril, tuz oranı vücut ile uyumlu sular veya daha yine eczanelerden alabileceğiniz 100 ml’lik ”izotonik” isimli steril tuzlu su ve 5 ml’lik enjektörler kullanılmalıdır. İlk 6 ay bebeklerde burun temizliği için kesinlikle yüksek basınçlı spreyler, ilaç içeren spreyler ve evde hazırlanan tuzlu sular kullanılmamalıdır. 

Burun temizlemek için önerilen 2 yöntem mevcut: 

  1. Burun deliğine okyanus suyu veya izotonik damlattıktan sonra aspiratörle çekmek.
  2.  Yine burun deliğine okyanus suyu veya izotoniği tazyikli bir şekilde verdikten sonra bebeği ters çevirip (yüzü aşağıya bakacak şekilde) bir elinizle bebeği tutarken, diğer elinizle 1 dakika boyunca bebeğin sırtına hafif orta şiddetli vurarak, burun içine verilen suyun burun içindeki akıntı ve pislikle birlikte akmasını sağlamak.  

Ben annelere daha etkili bulduğum ikinci yöntemi öneriyorum. Her iki yöntemde, burnuna suyu damlatırken veya sıkarken suyun gözüne, kulağına kaçmasından sorun olmaz. 

Bebekler özellikle ilk 3 aylık bebekler burun tıkanıklığı olduğunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır, ilk 3 aylık bebeklerde hastalıklar hızlı ilerleyebileceği için doktor bebeği günlük veya gün aşırı kontrollere çağırabilir. Doktorunuzun önerilerini uygulayın kontrole çağırdığı takdirde kontrollerinizi aksatmayın. 

bebeklerde-burun-tikanikligi

İçindekiler

Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Alın!

iletisim

Randevu Talep Formu

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
=
Onay kutusu
iletisim-cagri
BUGÜN HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN

bir uzmanla konuşun

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez politikasını inceleyebilirsiniz.