Hemen Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Al!

Gebelik ve Egzersiz

Egzersiz yapan gebelerin kalp ve damar sistemleri, dolaşım ve hatta sindirim sistemleri egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalışır, kilo kontrolüne yardımcı olur, stresi azaltır. Gebelerin çoğunda görülebilen kramplar, bacak kalça tutulmaları, bel ağrıları, uyku şikayetleri, gerginlik, varis ve hemoroit gibi şikayetler egzersiz yapan gebelerde daha az görülür. Normal doğum için gereken kas kuvvetini artırarak normal doğuma yararlı olduğu da aşikardır. Kurallara uyulduğu sürece gebeleri egzersiz yapmaya teşvik etmek gerekir.

Hamilelikte hangi egzersizler uygundur?

Gebeler yürüme, yüzme ve hafif tempoda koşu yapabilirler. Topla oynanan tüm sporlar, hızlı koşu, açık havada bisiklete binmek, kayak, binicilik, atlama, dalma,

Egzersiz yaparken bunlara dikkat!

Anne adayı önceki gebeliklerinde düşük, erken doğum, preklampsi veya başka sorunlar yaşamışsa egzersiz kararını ve sınırlarını doktor belirlemelidir. Kardiolojik, solunum sistemi veya böbrek fonksiyonları için sorun yaşayan gebeler ayrıca kapsamlı bir dahiliye ve kardiyolojik incelemeden sonra egzersiz izni almalıdır.

Yavaş yavaş artırmak suretiyle haftada 3-4 kez, 20 dakika ile 60 dakika arası izin verilen egzersizler yapılmalıdır.

Yapılan sporun gerektirdiği türde giyinilmelidir. Örneğin; dar olmayan, ter emici organik eşofmanlar, bileği koruyan yürüyüş için tasarlanmış spor ayakkabılar gibi… Islak mayo ile beklenmemeli eğer havuzda yüzülüyorsa kloru arındırabilmek için beklemeden hemen duş alıp kurulanmalıdır.

Fazla ağır olmayan bir yemek yedikten 2 saat sonra spora başlanmalı gerek egzersiz sırasında gerek sonrasında bol bol su içilmelidir.

Ani hareketlerden sakınmalıdır çünkü denge sorunları ve eklemlerdeki esneklik değişimleri gebelerde olağandır. Böylece istenmeyen yaralanmalardan korunulur.

Nabız takibi yapılmalı 130’un üstüne çıkılmamalıdır.

Eğer karında ağrılar, vajinal kanama, çarpıntı, nefes darlığı, bebek hareketlerinde anormallikler, kol ve bacaklarda tutulmalar, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetlerden biri bile olursa egzersiz kesilmeli, dinlenmeli ve doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

 

Op. Dr. Hülya ERDEM BİÇMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

gebelik-ve-egzersiz

İçindekiler

Randevu Alın!

Size özel fırsatlardan yararlanmak için hemen iletişime geçin

contact

Hemen Randevu Alın!

iletisim

Randevu Talep Formu

Bize bir soru sorun. Tıbbi danışmanımız daha fazla bilgi için en kısa sürede size ulaşacaktır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
=
Onay kutusu
iletisim-cagri
BUGÜN HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN

bir uzmanla konuşun

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez politikasını inceleyebilirsiniz.